Meny

Meny

Elevhälsa

Bäckängsgymnasiets elevhälsoteam består av två kuratorer, två skolsköterskor, två studie- och yrkesvägledare samt två specialpedagoger.

Elevhälsoteamet arbetar med samtliga elever på Bäckäng för att ge hjälp och stöd inom våra respektive ansvarsområden. Dessutom hjälper vi till med olika kontakter, till exempel skolläkare.

Om du har frågor eller funderingar, tveka inte att kontakta oss!

Kurator

Joakim Wahlgren

Joakim arbetar främst med elever inom Samhällsvetenskapsprogrammet (SA), Humanistiska programmet (HU) och Språkintroduktion (SI).
Telefon: 033-35 79 53, 0768-88 79 53
E-post: joakim.wahlgren@boras.se

Kurator

Helena Lundberg

Helena arbetar främst med elever inom Naturvetenskapsprogrammet (NA) och Estetiska programmet (ES).
Telefon: 033-35 79 46, 0768-887946
E-post: helena.lundberg@boras.se

 

Skolsköterska

Maria Björn

Maria Björn arbetar främst med elever inom Samhällsvetenskapsprogrammet (SA).
Telefon: 033-35 58 26
E-post: maria.bjorn@boras.se

Skolsköterska

Maria Carmesund

Maria Carmesund arbetar främst med elever inom Naturvetenskapsprogrammet (NA).
Telefon: 033-35 79 45
E-post: maria.carmesund@boras.se

 

Skolsköterska

Carina Sjöberg

Carina Sjöberg arbetar främst med elever inom Humanistiska programmet (HU), Estetiska programmet (ES) och Språkintroduktion (SI).
Telefon: 033-35 79 66, 0768-88 79 45
E-post: carina.sjoberg@boras.se

Skolläkare

Mats Henriksson

Träffas efter tidsbokning hos skolsköterskan.

Studie- och yrkesvägledare

Anneli Hellsten

Anneli Hellsten arbetar främst med elever inom Naturvetenskapsprogrammet (NA) och Estetiska programmet (ES).
Telefon: 033-35 79 47
E-post: anneli.hellsten@boras.se

Studie- och yrkesvägledare

Jane Eriksson

Jane Eriksson arbetar främst med elever inom Samhällsvetenskapsprogrammet (SA), Humanistiska programmet (HU) och Språkintroduktion (SI).
Telefon: 033-35 79 51
E-post: jane.eriksson@boras.se

Specialpedagog

Maria Sverker

Maria Sverker arbetar främst med elever inom Samhällsvetenskapsprogrammet (SA), Humanistiska programmet (HU) och Språkintroduktion (SI).
Telefon: 033-35 79 36 0768-88 79 36
E-post: maria.sverker@edu.boras.se

Specialpedagog

Agneta Gunnarsson

Agneta Gunnarsson arbetar främst med elever inom Naturvetenskapsprogrammet (NA) och Estetiska programmet (ES).
Telefon: 033-35 70 78
E-post: agneta.gunnarsson@boras.se

 

Skolpsykolog

Jörgen Näsholm träffas enligt överenskommelse med elevhälsoteam.

p

Kontakt

Senast ändrad: 2018-10-10 09.51

Uppdaterad av:

Dela sidan: Elevhälsa

g q n C

p

Kontakt